PSP Zone
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Nand and id storage backup

In jos 
AutorMesaj
Iulian
Admin



Numarul mesajelor : 45
Data de inscriere : 16/04/2009
Varsta : 28

Nand and id storage backup Empty
MesajSubiect: Nand and id storage backup   Nand and id storage backup Icon_minitime1Sam Apr 18, 2009 2:02 am

Dupa ce am urmarit o discutie de pe un alt forum consider ca acest backup e absolut necesar.
Informatiile cheie sunt oferite de userul fozoms eu doar incerc sa le sintetizez.

IDStorage-ul (care se afla in nand flash-ul psp=ului) contine informatii importante despre hardware-ul psp-ului,seria psp-ului, adresa MAC, regiunea PSP-ului , tipul placii de baza si cel mai important : parametrii de functionare ai display-ului, butoanelor, placii wifi si slotului de card.

El se poate salva (backup) cu cory`s nand tool sau idstorage manager.

Uneori idstorage-ul se corupe (din motive total aiurea, citeodata) si te trezesti cu un brick irecuperabil sau cu anumite functii al psp-ului, distruse sau functionale partial.

Acest backup este cu atat mai important cu cat el este unic pentru fiecare psp in parte.

Pentru cory`s nand tool urmati pasii de mai jos.

Download

1. Downloadati si dezarhivati arhiva
2. Se copie in Game150
3. Se ruleaza aplicatia
4. Se apasa O pentru a accepta

Nand and id storage backup Nandto10

5. Se alege Dump from NAND

Nand and id storage backup Nandto12

6. Se alege din Other->dump idstore keys

Din root-ul Memory Stick-ului se copie folderul nandTool_dumps in calculator.
Si vorba lui fozoms "Sa sperati doar ca nici nu veti avea nevoie de el vreodata".

Sursa:PSP-Fanatik
Sus In jos
https://pspzone.forum.st
 
Nand and id storage backup
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
PSP Zone :: PlayStation® Portabil :: Tutoriale :: Software-
Mergi direct la: